Konumunuz: Anasayfa » Arkadaşlık Sitesi » Mutlu bir ilişki için 5 altın kural

Mutlu bir ilişki için 5 altın kural

MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN BEŞ ALTIN KURAL

  1. İLK BASAMAK ‘GÜVEN’

Günümüzde insan ilişkilerinin çoğu güven üzerine kuruludur. Birincil ve ikincil ilişkilerin yani senli benli olan samimiyet olgusunun ilk şartı güvendir. Kuşkusuz güven duyulan aile kavramının yanında insan hayatını bütünleştireceği ya da bütünleştirdiği eşinin de tam anlamıyla bu olguya sahip olmasına özen ve önem göstermektedir. Burada yapılması ve uyulması gereken ilk koşul bireyin öncelikle kendisine sonsuz güven duymasıdır. Kendi benliğine sahip, güveni bütün bir insandan sakınılacak saklanılacak hiçbir süreç yoktur. Karşımızdakine güven beslemek için yapmamız gereken önce kendi duygularımızdan, hareketlerimizden emin ve güvenli olmamızdır.

  1. ANLAMAK, ANLAŞMAK

İnsanlığın yaradılışına özgü ve en değerli özelliğimiz olan; konuşmak… İyi bir konuşmacı, ifadeci olabilmemiz için öncelikle çok iyi bir dinleyici olmamız gerekir. Bir sorun karşısında yapılması gereken tek şey kendi ruh halimizi en sakin seviyeye indirgeyip, sorunumuzu ifade edebilecek kıvama geldiğimizde aktarmamızdır. Şiddetle çözüm bulmak aksine çözümü tek taraflı kılmaktadır. Bu yüzden kendi açımızdan halledilmiş bir sorun partnerimiz için hala tehlike arz etmektedir. Anlaşmak, mutlu bir beraberliğin ikinci basamağı ve en huzur verici öğesidir.

  1. NE İSTEDİĞİNİ BİLMEK

Amaçsız hiçbir eylem yoktur. İsteklerimizi bir amaca bağlamadan önce ona eşlik edecek olan aracı göz önünde bulundurmamız gerekir. İster maddi, ister manevi açıdan olsun, amacımıza yön verecek olan bu olguyu sonuna kadar yıpratmadan, bitirmeden; minimum düzeyde maksimum fayda sağlayarak hedef açımızı yönlendirmeliyiz. Eşimizle olan ilişkimizde bu süreci doyumsuzluk kıvamına erdirmeden net karar ve isteklerle yürütmeliyiz. Eğer isteğimiz sinemaya gitmekse, film çıkışı bu eylemin gerçekleşmesinden doğan mutluluğu ona hissettirmelisiniz.

  1. KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

Eğer eşimizi gün içerisinde özlediğinizi hissetmiyorsanız monotonlaşan bir ilişki içindesiniz demektir. Beraberliği alışkanlıkla karıştırmamalısınız. Bu hem sizin açınızdan hem eşiniz hem de ilişkiniz için çok önemli bir olgudur. Beraber olduğunuz her anın kıymetini, sanki yarını bir daha yokmuş gibi geçirmeniz yani en kaliteli zamanı ona ayırmanız mutlu olmanızı sağlayacaktır. Stresli, yorgun veya sizi huzursuz eden bir sorunla karşı karşıya olduğunuz zamanlarda bilinçsizce dahi olsa yapacağınız, söyleyeceğiniz sözler can yakıcı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken vurgu içinde bulunduğumuz ruh halimizi ona yansıtmak yerine, iyiliğimizi ve mutluluğumuzu paylaşma isteğimiz olmalıdır. Tabi şunu da unutmamak gerekir söz verildiği gibi bir eş hem iyi günde, hem kötü günde yanımızda olmalıdır. Sadece hareketlere ve söylenen sözlere dikkat!

  1. BENCİL DEĞİL, SENCİL OLMAK

Ben+Sen=Biz… Eğer biriyle birlikteyseniz ben değil, zaten biz olmanız gerekir. Bunu başaramıyorsanız kendinize itiraf edin ki bencil bir insansınız. Bundan kurtulmak için yapmanız gereken tek yol empati yeteneğini kullanmanız veya buna sahip olmanızdır. Hep kendi isteklerinin, kendi kararlarının olması için direten bir ortamda emin olunuz hiç birimiz yaşayamayız. O yüzden biz kavramıyla hareket etmeli ve sencil bir yapıya hakim olmalıyız. Egemenlik söz geçirmek diretmek değil, geçen zamana meydan okumaktır. İlişkimizi günlerle değil, aylarla, yıllarla yarıştırmalıyız. Her geçen günden edindiğimiz olgunluk ve deneyimi yarınlarımızda uygulayarak çok daha mutlu, çok daha güzel geleceğe taşımalıyız. Detaylara önem vermek yerine hayatımızdaki en önemli detayın eşimiz olduğunu unutmamalıyız.

Hiçbirimiz mükemmel değiliz, çok ufakta olsa hepimizde bir eksik yan illa ki vardır. Kusur bulup yüze vurmak yerine tamamlayıcı ve bütünleyici yapıya sahip olmak, hem bizi, hem ilişkimizi hem de sosyal hayatımızı güçlendirecektir. Görmezlikten gelmek değil vurgulamak istediğim, eşimizdeki veya dostumuzdaki o kusuru, o eksiliği bilerek ona göre davranmayı, hareket etmeyi sağlamaktır. Mutlu bir birey için unutmamalıyız ki önce mutluluk veren bir birey olmalıyız.